MSB, Suriye’deki olayları değerlendirdi: Ne İHA uçurduk ne de askeri takviye yaptık; bölge kontrol altında

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Kayseri’de Suriyeli bir çocuğun istismarı iddiasıyla başlayan ve farklı illere yayılan olayların ardından Suriye’de TSK mensuplarına ÖSO bayrağı öptürüldüğü ve Türk bayrağı yakıldığı iddialarını değerlendirdi. Türkiye için sosyal medyanın bir beka sorunu olduğunu belirten kaynaklar, bölgede İHA uçurulduğu ve askeri takviye yapıldığı bilgilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek olayların kontrol altına alındığını açıkladı.

Kayseri’de 7 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun istismar edildiği iddialarının ardından çıkan olaylar farklı illere de sıçradı. Suriyelilere ait olduğu öne sürülen ev ve dükkanlara saldırıldı. Olayların ardından sosyal medyada Suriye’de de olaylar çıktığı, TSK mensuplarına ÖSO bayrağı öptürüldüğü ve Türk bayrağı yakıldığı iddia edildi.

MSB kaynakları, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede bölgeye askeri sevkiyat yapılmadığını belirterek şunları açıkladı:

“Suriye’de meydana gelen eylemleri TSK takip ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yapılacak eylemlere dair her türlü tedbir alındı. O gün bazı olaylar yaşandı ve kontrol altına alındı. Ancak akşam 5’ten itibaren sosyal medyada sanki orada çok büyük olaylar yaşanıyormuş gibi paylaşımlar yapıldı. Türkiye’nin bekasının önündeki en büyük engel sosyal medyadır. Böyle durumlar bölgede yaşanıyor. Orada görev yapan komutanlarımız tecrübeli, o gün de soğukkanlılıkla hareket ederek kontrol sağladılar. Ne İHA uçurduk ne de askeri takviye yaptık. Şu anda da herhangi bir olumsuz durum yok. Orada birlikte çalıştığımız kurumlar koordineli bir şekilde gerekli tedbirleri alıyor. Operasyon bölgelerimizde 5 buçuk milyon insan yaşıyor; olaylara katılan kişi sayısı ise 2 bin civarında.”

Suriye’deki olaylar neden başladı?

Olayların başlamasında Suriyeli çocuğun istismarı ve Türkiye’deki eylemlerin etkisi olup olmadığına dair ise kaynaklar, “Olayların başlamasındaki gerekçeler muhtelif olabilir. Normalleşmeye tepki olarak olmuş olabilir. Orada bizim de mücadele ettiğimiz çok farklı gruplar var” değerlendirmesini yaptı.

İdlib sınır kapısı kapatıldı mı?

Suriye’de yaşanan eylemlerin ardından İdlib sınır kapısının kapatıldığı iddia edilmişti. MSB kaynakları, sınır kapısının kontrolünün Türkiye’de olmadığını ve şu anda açık olduğunu söyledi.

Normalleşme adımları kapsamında Irak’ta toplantı yapılacak mı?

Suriye ile “normalleşme” adımları kapsamında tarafların Irak’ta toplantı düzenleme ihtimaline dair ise kaynaklar şu açıklamayı yaptı:

“MSB’de böyle bir bilgi yok. Suriye’de ne yapıyoruz, neden gittik? Sınır güvenliği ve orada bir terör devletinin kurulmasını önlemek amacıyla oradayız. Bunu da meşru müdafaa hakkımızı kullanarak yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde Suriye ile siyasi ve askeri görüşmeler olabilir. Daha önce görüştük, yine görüşebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x