Hatay’daki depremzedeler elektrik kesintileriyle mücadele ediyor

Hatay, Defne 10. Rezerv Alanı’nda yaşayan depremzedeler, elektrik aboneliklerinin iptal edilmesiyle zor durumda kaldı. Deprem felaketinin ardından geçen 17 ay süresince birçok temel hizmette aksamalar yaşayan bölge sakinleri, şimdi de elektrik kesintileriyle karşı karşıya.

Depremzedeler, evlerinin elektriklerinin, hiçbir yasal dayanak olmaksızın ve kendilerinin talebi dışında kesildiğini ifade ediyor. EnerjiSa tarafından yapılan açıklamada, kesintilerin yurttaşların kendi talepleriymiş gibi gösterildiği belirtiliyor. Ancak bölge sakinleri, kesintilere karşı çıkarak, bunun bir yıldırma politikası olduğunu öne sürüyor.

BirGün’ün aktardığına göre, bölgede yaşayan Sezer O., “Elektriklerimiz kesildi ve bu durum bizi ciddi bir çıkmaza soktu. Güçlendirme çalışmalarına başlamak üzereyken, elektrik kesintisi yaşadık. Bu, bizi mağdur ediyor,” dedi. Ayrıca depremzedeler, bu kesintilerin hukuksal süreçlerine de zarar verdiğini belirtiyor.

Depremzedelerin avukatı Ecevit Alkan, yaşananların hukuksuz olduğunu vurgulayarak, “Müvekkillerimin elektrik kesintisi isteği yok. Mesajlarda ise sanki kendi talepleri varmış gibi kesinti yapmak istiyorlar,” şeklinde konuştu. Alkan, rezerv yapı alanının afet bölgesinde olmasının açıkça yaşam ve insan haklarına saldırı olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x