VC’lerden Son Dakika SVB Kararı! Bitcoin Yükselişe Geçti!

Girişim sermayesi firmaları (VC’ler), geçtiğimiz gün aniden çöküş yaşayan Silicon Valley Bank (SBV) hakkında açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bazı olumlu gelişmeler, Bitcoin (BTC) fiyatında hafif bir yükselişe neden oldu ve BTC, 20.000 doları aştı. İşte detaylar…

VC’ler Silicon Valley Bank hakkında açıklama yaptı

Girişim sermayesi firmaları, banka satın alınırsa ve uygun şekilde aktifleştirilirse, portföy şirketlerinden Silicon Valley Bank ile bankacılık ilişkilerini yeniden sürdürmelerini desteklemeyi kabul edeceklerini duyurdu.  General Catalyst’in CEO’su Hemant Taneja, 11 Mart’ta birkaç risk sermayesi firmasının liderlerinin bugün Silicon Valley Bank’ın çöküşünün sistematik riskini tartışmak için bir araya geldiğini açıkladı. VC’ler, bankaya desteklerini sürdürme koşulları hakkında ortak bir bildiri yayınladılar.

VC’ler arasında Accel, Altimeter Capital, B Capital Group, General Catalyst, Gil Capital, Greylock Partners, Khosla Ventures, Kleiner Perkins, Lightspeed Venture Partners, Mayfield Fund, Redpoint Ventures, Ribbit Capital ve Upfront Ventures bulunmaktadır. Bildiride aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

Son 48 saatte gelişen olaylar hayal kırıklığı yarattı ve endişelendirdi. SVB’nin satın alınması ve uygun şekilde aktifleştirilmesi durumunda, portföy şirketlerimizi onlarla bankacılık ilişkilerini sürdürmeleri için güçlü bir şekilde destekleyeceğiz ve teşvik edeceğiz.

VC’ler: “SVB, ABD’de yeniliği destekledi”

Risk sermayedarları, Silicon Valley Bank’ın (SVB) risk sermayesi endüstrisinin uzun vadeli güvenilir bir ortağı olduğu, başlangıç topluluğuna hizmet ettiği ve ABD’deki inovasyon ekonomisini desteklediği konusunda hemfikir olduklarını aktardı. Altimeter Capital’in kurucusu Brad Gerstner şunları söyledi:

Silikon Vadisi, kurucularla birlikte duruyor. Yenilik yapmaya, inşa etmeye devam ediyor. Bu bizi daha güçlü yapacak. Listelenenlerin çok ötesinde, bu, neredeyse evrensel bir anlaşma. Fed’in alacaklıların yüzde 100 korunduğundan emin olmak için şimdi harekete geçmesi gerekiyor.

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Razer CEO’su Min-Liang Tan, Twitter’ın SVB’yi satın alıp dijital bir bankaya dönüştürmeyi düşünmesi gerektiğini öne sürdü. İlginç bir şekilde Elon Musk, “Fikre açığım” diyerek buna yanıt verdi. Elon Musk, sosyal medya platformunda fiat para desteği ile ödeme desteği getirmeyi planlarken, SVB’nin satın alınmasıyla tam gelişmiş bir bankacılık altyapısı çok önemli olabilir.

Bitcoin fiyatı hafif yükseldi

Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı, Silicon Valley Bank’ı 10 Mart’ta kapattı ve alıcı olarak Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nu (FDIC) atadı. FDIC, sigortalı ve sigortasız mevduat sahipleri için 13 Mart’tan itibaren geri ödeme süreciyle Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankası’nı (DINB) oluşturdu. Gelişmelerin ardından 7 günlük bir süreçte yüzde 10’luk kayıp yaşayan ve 20.000 dolarlık seviyesini iki aydır ilk defa kaybeden Bitcoin, yüzde 2 artış yaşadı. BTC, yazım sırasında 20.067 dolardan el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir