Son dakika: KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Londra’da saldırı girişimi!

Kıbrıs sorunuyla ilgili konferans vermek amacıyla İngiltere’nin başkenti Londra’ya giden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a ellerinde Yunan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi bayrağı olan kişiler saldırı girişiminde bulundu.

‘KIBRIS RUM’DUR, TATAR’A ÖLÜM’

Kings College’da konferansa giden Tatar’ın aracının önü Yunan öğrenci grubu tarafından kesilmek istendi. Ellerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan bayrağı bulunan grup, Tatar’ın konvoyunun geçişi sırasında “Kıbrıs Rum’dur Tatar’a ölüm” ve “Türkiye Kıbrıs’tan dışarı”sloganları attı.

BÖLGEDEKİ TÜRKLER ALKIŞLARLA TATAR’A DESTEK VERDİ

İngiliz polisi, protestocu gruba müdahale ederken, olay yerinde bulunan Türkler de alkışlarla protestocu gruba tepki gösterdi.

‘HAKLI DAVAMIZDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Tatar, “Rumlar ortalığı karıştırdı. İdareye baskı yaptılar. ‘Kıbrıs Rum’dur Tatar’a ölüm’ sloganları ile önümüzü kestiler. Polisler olmasa saldıracaktılar. Biz haklı davamızı anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. Her platformda davamızı anlatacağız” dedi.

“TAM BİR REZALET”

Olayı ‘tam bir rezalet’ olarak yorumlayan Tatar, şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ta bunlarla nasıl barış sağlayacağız. Hep kuşkularımız vardı. Bir kez daha gördük. Bir Cumhurbaşkanı’nın bir üniversitede konferans vermesinden daha normal ne olabilir? Bunu bile hazmedemediler. Gerçekten çok çirkindi.”

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir