Kadınlar Kadıköy’den seslendi: Hükümet istifa

İstanbul Kadıköy’de İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadın örgütleri, 8 Mart öncesi açıklama yaptı. Kadınların açıklaması öncesi meydan ablukaya alındı. İskele sahili boyunca polis bariyerleri kuruldu. Açıklamanın yapılacağı yerde ve yol kenarlarında yine çok sayıda gözaltı araçları ve TOMA bekletildi.

Kadıköy’de bulunan Kilise Meydanı başta olmak üzere kadınların yürüyüş yapacağı ara sokaklar da polis ablukasına alındı. Söğütlüçeşme Caddesi’nde de çok sayıda polis bekliyor.

.

‘GÖNDERECEĞİZ, BAŞKA YOLU YOK’

Kadınlar İslele Meydanı’na gitmeden önce Süreyya Operası önünde toplandı. Burada depremde ölenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Daha sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Süreyya Operası önünde bir açıklama yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim açıklamada, “Her gün kadınları korunmak isterken, daha dün bir kadın boşanmak istediği erkek tarafından öldürüldü. Bu politikadır. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin politikasıdır. Ölüm siyasetidir. Demokrasinin ne kadar önemli olduğunu herkese göstereceğiz. Elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Bu hükümeti göndereceğiz. Artık yeter. Bu istifa sesleri biriken öfkenin nedenidir. Göndereceğiz, başka yolu yok. Örgütleneceğiz. Depremin yıkıcılığını önlemek mümkün. Halkımız depremde sesini duyurmaya çalıştığında interneti kısıtladılar. Yakılmayacak, ölmeyeceğimiz kentleri inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

.

Ataselim’in sözlerini bitirmesinin ardından kadınlar Kadıköy İskele Meydanı’na doğru hareket etti. “Kahrolsun şeriat”, “Susma haykır kadına şiddete hayır”, “Kadın kadının yurdudur kurt elmada olur”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İnadımız inat yaşasın 8 Mart”, “Jin jiyan azadî” sloganları atarak İskele’ye doğru yürüyen kadınlara çok sayıda kişi de alkışlarla destek verdi.

.

Polislerin kurduğu arama noktalarından geçen kadınlar, meydanda toplandı. Burada atılan “Hükümet istifa” sloganlarının ardından polis bu sloganların yasaklandığını anons etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir