Elon Musk, Çalışanlarının Yaşaması İçin Teksas’ta Küçük Bir Şehir İnşa Ediyor!

Tesla, SpaceX ve Boring şirketleriyle adından sürekli olarak bahsettiren Elon Musk, çalışanları için büyük bir adım attı. Teksas’ta çalışanlarının hem yaşayıp hem çalışabileceği ütopik bir şehir yaratmak vizyonuyla küçük bir şehir inşa eden Musk, yine gündemde. Detaylara buyurun ?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/11/elon-mu…

Aramızda Elon Musk’ın adını duymayan kalmamıştır.

The Post, Elon Musk’ın Tesla, SpaceX ve Boring şirketlerinin yakınında kendi küçük köyünü inşa edebilmek için küçük bir Teksas mahallesi satın aldığını söylüyor.

İlk olarak Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, Musk, büyük şehir düzenlemelerinden kaçınmak umuduyla, Austin şehir sınırları dışında, Bastrop’ta bulunan küçük bir kasabada arazi satın almak için milyonlar harcadı.

Musk’ın vizyonu ise çalışanlarının yaşayıp çalışabileceği ütopik bir şehir yaratmak.

Mülklerini yakın zamanda Musk’a satanlar arasında Anna O’Neil isimli bir kadın da bulunuyor.

O’Neil, The Post’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Ailem sokağın aşağısındaki tüm komşularla gerçekten yakındı. Topluluktan bir kişi satmaya karar verince bu karar hızlı yayılıyor. Arsa büyükanne ve büyükbabama aitti ve sonra anneme miras kaldı. Büyükbabam yıllarca çiftlikte tazı yetiştirirdi. Çalışmalara başlamak için ay sonunda ailemi o mülkten çıkarmaya çalışıyorlar. Yani henüz hiçbir şey yapılmadı. Hala mülkten çıkmaya çalışıyoruz.”

O’Neil, Musk’ın ekibi araziyi satın almak için ailesine geldiğinde, onlara buranın bir kasaba değil, işçilerin barınması olarak kullanılacağının söylendiğini belirtti.

The Post’un çektiği fotoğraflar arazinin inşaat sürecinin ilk günlerinde olduğunu gösterirken, şimdiden birkaç modüler ev, açık hava spor salonu, havuz ve spor salonu yapıldığı görünüyor.

Teksas’ta, bir kasabanın anonim şirket olarak etiketlenmesi için en az 201 sakini olması gerekiyor. Bostrop İlçe Komiserliği, Musk’tan bu konuda henüz bir bildirim almamış.

Journal’ın bildirdiğine göre, Musk’ın şirketlerine veya yöneticilerine bağlı kuruluşlar, Austin bölgesinde en az 3.500 dönümlük arazi satın aldı. Bu, New York Central Park’ın dört katı büyüklüğünde.

“Buranın gerçek bir kasaba olacağını öğrendiğimizde şok olduk.”

“Bunu bir Instagram gönderisinden öğrendim. Bunun bir olasılık olacağını bilmiyordum. Bir belediye başkanı bile kiralamak istediğini duydum.”

“Başta böyle olacağını anlamamıştık…”

Sonunda O’Neil, sürecin acı-tatlı olduğunu söyledi.

‘Biraz sinirliyiz ama aynı zamanda bir tür rahatlama da var. Ailem artık daha küçük bir çiftlik hayatı yaşamaya devam etmek için şehir sınırının biraz dışında başka bir mülk satın alacak paraya sahip.’

“Biz burada hâlâ küçük bir kasabayız ve bu, bizim için büyük bir değişiklikti.”

“Herkeste biraz merak ve korku var diyebilirim.”

“Babamın bakış açısına göre yeni bir sayfa açtık. Ailem parayla farklı mülkler alıyor ve yeniden yatırım yapıyor.”

Musk, Aralık 2021’de “aşırı düzenleme ve aşırı vergilendirme” yeri olarak bahsettiği Kaliforniya’dan Teksas’a gelmişti.

Bu arada, Teksas’ta daha az imar yasası ve yasal olarak sıkıntı çıkarmayacak birçok arazi var. Ayrıca Kaliforniya’dan farklı olarak, kurumlar vergisi veya sermaye kazancı vergisi yok.

The Post tarafından elde edilen harita ise burada ?

Siz bu habere ne diyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir