Avukat Hüseyin Cimşit’den İktidar’a Sert Eleştiri: ‘Sizin Utanma Duygunuz Yok mu?’

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunan Avukat Hüseyin Cimşit, Onedio’ya dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Samsun Barosu’na kayıtlı avukat Hüseyin Cimşit, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden insanların sorumlularının Cumhurbaşkanı, bakanlar, belediye başkanları olduğunu işaret ederek haklarında suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu sonrası avukat Hüseyin Cimşit hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla soruşturma açıldı. İfade veren Hüseyin Cimşit, polisler hakkında şikayetçi oldu.

Polislerin internetten hakkında evrak topladığını ve sanal devriyenin suç olduğuna dikkat çeken avukat Hüseyin Cimşit, sözlerine şöyle devam etti: ”’Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla hakkımda soruşturma açıldı. Bu soruşturmayı başlatan polisler hakkında şikayetçi oldum. O polislerin meslekten atılmaları gerekiyor. Sanal devriye suçtur. Polis, internetten hakkımda evrak toplayamaz. O polisler meslekten atılana kadar bu olayın takipçisi olacağım. Önümüzdeki günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan randevu talep edeceğim. Eğer randevu vermezse, arabasının önüne yatarım. Bu işin asla peşini bırakmayacağım.”

Hüseyin Cimşit, insanların kimler yüzünden öldüğünü tek tek sıraladı: ”Bu kadar insan deprem yüzünden ölmedi. Bu insanları öldüren hukuksuzluk, siyasiler, belediye başkanları, bu projeleri çizenler, bunları kontrol edenler, yıkılan binaların müteahhitleri, şantiye şefleri, kurnaz alıcı arsa sahipleridir. Böyle konuştuğum içinde korkmuyorum. Ölümden öteye köy yok. Toplu halde gömülen insanların mezarları bile yok. Bir tane istifa eden birini duydunuz mu? Köpeğin utanma duygusu var. Senin utanma duygun yok. Hukuk yoksa millet de yok” diye konuştu.

‘’Ben, Sedat Peker’e benzemem’’ diyen Hüseyin Cimşit, ”Peker’e benzemem, ben hukuk insanıyım. Peker, yurt dışında ve benim gibi avukat değil. Hakkını da savunamıyor. Onun mert bir kabadayı, delikanlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kızılay’ın Ahbap Derneği’ne çadır sattığı skandalanın ortaya çıkmasına ilişkin konuşan Hüseyin Cimşit: ”Bu olaya ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının hemen işlem başlatması gerekiyor. O da sessiz kalıyor. Geçenlerde Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanına saydırdı. Kimse bir şey yapmadı. Zekeriye Öz’ü unuttuk mu? Zekeriye Öz’ün durumundan niye ibret almıyoruz. Bir günde sizi öyle soruşturacaklar. Görevini yapmayan Yargıtay Cumhuriyet Savcıları bir gün yargılanacaklar. Korkmama özgürlüğünüz yok diye kendinizi özgür mü zannediyorsunuz? Korkmama özgürlüğünüz yoksa özgür değilsiniz. Kölesiniz. Artık o korku duvarları yıkıldı. Bu iktidar yargılanacak. Hiç şüphem yok. Kimse umudunu kaybetmesin” diye ifade etti.

Dokuz ay önce de Cumhurbaşkanı hakkında bir başvuruda bulunduğunu söyleyen Cimşit, ”Dokuz ay öncede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında akıl sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılması için başvuruda bulundum. Cumhurbaşkanlığı kurumunu işkal eden, diplomasız kişinin akıl sağlığının araştırılması gerekiyor. Diplomasını göstersin iftira suçundan ceza alayım. Kedi de köpek de var, onda utanma duygusu yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir